Search
Close this search box.

در عصری زندگی می‌کنیم که تکنولوژی هر روزه اختراعات و نوآوری‌های تازه‌ای را به دنیا ارائه می‌دهد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها سیستم هوشمند سازی ساختمان می‌باشد. با این سیستم بخش‌های مختلف یک خانه مانند استخر، هوشمند می‌شوند. هدف از هوشمندسازی ساختمان و خانه، فراهم آوردن زندگی بهتر و آسایش و امنیت برای افراد است. در این مقاله قصد داریم به بررسی استخر هوشمند و امکانات و مزایای هوشمند سازی استخر بپردازیم.

استخر هوشمند چیست؟

یک استخر هوشمند دقیقاً مانند یک خانه هوشمند می‌باشد. در یک استخر هوشمند تمامی دستگاه‌ها و تجهیزات استخر به سیستم مدیریت مرکزی متصل هستند و با دستورات اجرایی که به سیستم داده می‌شود، تحت کنترل قرار می‌گیرند. سیستم هوشمند با استفاده از اینترنت اشیا، به شما امکان آن را می‌دهد تا تجهیزات استخر خانه را از طریق اپلیکیشن نصب شده در گوشی، تبلت یا لپ‌تاپ کنترل و مدیریت نمایید. تقریبا تمامی تجهیزات از جمله پمپ، سیستم روشنایی، آبگرمکن، سیستم تصفیه و … را می‌توان به صورت بی‌سیم از طریق سیستم هوشمند مدیریت نمود.

اینترنت اشیا و هوشمند سازی استخر

سنسورهای تعبیه شده در تجهیزات هوشمند، اطلاعات را از محیط جمع‌آوری نموده و به کمک اینترنت اشیا IoT با یکدیگر به اشتراک می‌گذراند. به طور مثال، سنسورها تشخیص می‌دهند که آب کافی در استخر وجود ندارد و این مسئله را به پمپ ها اطلاع می‌دهند. سپس، پمپ‌های هوشمند به حدی که شما از قبل تعیین کرده‌اید، آب را به داخل استخر پمپاژ می‌کنند. همچنین سنسورها می‌توانند میزان کلر و pH آب را تشخیص داده و نازل‌ها را وادار به کلرزنی یا اصلاح میزان pH آب کنند.

امکانات استخر هوشمند

با هوشمند سازی استخر خانه خود می‌توانید بخش‌های مختلف آن را از هرجایی که هستید کنترل و مدیریت نمایید. برای مثال می‌توانید هنگام برگشت از سفر قبل از رسیدن به خانه، تنظیمات استخر را انجام دهید تا آماده شود و زمانی که می‌رسید بتوانید از استخر استفاده نمایید.

1- سیستم پاکسازی هوشمند:

تمیز کردن استخر کاری سخت و وقت‌گیر می‌باشد که از طریق هوشمند سازی استخر می‌توان این امر را به راحتی انجام داد. در این سیستم آب با فشار از کف استخر خارج می‌شود و آشغال‌ها را به سمت تخلیه استخر هدایت می‌کند. با تمیز کردن استخر از پایین به بالا، این اطمینان حاصل می‌گردد که تمام قسمت¬های استخر تمیز می‌شود. در یک استخر هوشمند، آب به منظور جلوگیری از تجمع میکروب‌ها، جلبک‌ها و مواد شیمیایی به صورت ممتد و مفیدی در گردش است. برای این کار نازل‌هایی در قسمت‌های مختلف استخر تعبیه شده است که خودپاکسازی را میسر می‌کنند. این نازل‌ها آب استخر را به جهت‌های مختلف سوق می‌دهند و از این رو، کثیفی‌ها به سمت چاه فاضلاب روانه می‌شوند.

2- پمپ هوشمند:

برای اینکه استخر شما به طور مؤثر کار کند، ضروری است که گردش آب استخر به درستی انجام شود. استفاده از پمپ‌های هوشمند بیش از سایر تجهیزات هوشمند مثل سیستم تهویه هوا، موجب صرفه جویی در مصرف برق و کاهش هزینه‌های آن می‌شود. این پمپ نسبت به پمپ‌های قدیمی متداول تا 85 درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند، بنابراین استفاده از آن بسیار ایمن‌تر و ارزان‌تر است. پمپ‌های استخر هوشمند با بالاترین کیفیت می‌توانند 24 ساعت شبانه روز را کار کنند.

3- سیستم کنترل از راه دور:

از امکانات ویژه و مهم یک استخر هوشمند قابلیت کنترل اجزای آن از راه دور می‌باشد. سیستم مدیریت از راه دور یک اپلیکیشن یا نرم افزار است که در گوشی تلفن همراه یا تبلت نصب می‌شود و شما می‌توانید با استفاده از آن، دستورات و تنظیمات لازم را وارد نمایید.

4- سیستم کلرزنی هوشمند:

بخش مهمی از ایمن و سالم نگه داشتن استخر شنا، اطمینان از حفظ مقدار مناسب کلر یا دیگر ماده گندزدا در آب است. سیستم کلرزنی هوشمند میزان کلر موجود در آب را سنجیده و در صورت نیاز، کلرزنی می‌کند. سیستم کلرزن هوشمند را می‌توان از راه دور از طریق گوشی کنترل کرد و تنظیمات آن را می‌توانید متناسب با نیاز خود انجام دهید. این مسئله باعث می‌شود که به طور مرتب بتوانید میزان کلر موجود در استخر را کنترل کنید و استخری تمیز و سالم داشته باشید.

5- نورپردازی هوشمند:

با استفاده از این سیستم می‌توانید لامپ‌های داخل استخر و محوطه اطراف آن را از راه دور و از طریق اپلیکیشن موبایل یا تبلت خود کنترل نمایید. برای مثال می‌توانید قبل از رسیدن به منزل و استفاده از استخر، لامپ‌های LED را با استفاده از تلفن همراه و از راه دور روشن و حتی میزان نور را کم یا زیاد کنید.

6- سرپوش هوشمند:

سرپوش استخر هم از لحاظ بهداشتی و هم از لحاظ امنیتی اهمیت ویژه‌ای دارد. به طور مثال اگر بچه‌ها در محوطه نزدیک استخر در حال بازی هستند، با لمس یک دکمه در گوشی خود می‌توانید سرپوش را باز کنید تا از افتادن ناگهانی بچه‌ها در آب و اتفاقات ناگوار جلوگیری شود. همچنین می‌توانید در مواقعی که منزل نیستید و هوا طوفانی یا بارانی می‌باشد برای جلوگیری از کثیف شدن استخر، از راه دور سرپوش را فعال کنید تا روی استخر پوشیده بشود.

استخر هوشمند

مزایای استخر هوشمند

با استفاده از تکنولوژی و سیستم‌های هوشمند سازی ساختمان کیفیت زندگی و رفاه بیشتر می‌شود. استخر هوشمند مزایای قابل توجهی به نسبت استخرهایی که به روش سنتی مدیریت می‌شوند، دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

● راه‌اندازی آسان:

با استفاده از اینترنت اشیا و تجهیزات هوشمند سازی که در استخر هوشمند به کار رفته است می‌توانید در هر زمان و هر مکانی از طریق موبایل یا تبلت خود فضای استخر را برای استفاده آماده نمایید.

● تعمیر و نگهداری آسان:

موارد بسیاری از جمله تصفیه، روشنایی، گرمایش استخر و اطمینان از اینکه آب حاوی میزان مناسب گندزدا برای حفظ امنیت و سلامت آن می‌باشد، باید مورد توجه قرار گیرد. فناوری هوشمند می‌تواند همه این فرایندها را بسیار آسان کند. شما می‌توانید تمام این موارد را از طریق اپلیکیشن کنترل و مدیریت نمایید و نیازی به مراقبت از تجهیزات به صورت دستی نمی‌باشد.

● صرفه جویی در زمان:

با هوشمند سازی استخر می‌توانید در مدت زمان کوتاه‌تری استخر را آماده نمایید. همچنین در انجام فرایند‌های پاکسازی، نگهداری و تعمیر استخر نیز دیگر نیاز به صرف زمان زیاد ندارید و با لمس یک گزینه می‌توانید عملیات‌های مختلف را در کمترین زمان ممکن انجام دهید.

● افزایش ارزش و قیمت خانه:

با هوشمند سازی استخر مانند دیگر بخش‌های خانه، به دلیل انجام شدن امور در کمترین زمان و با هزینه کمتر، ارزش ملک شما بالاتر می‌رود.

● بهینه سازی مصرف انرژی:

یک سیستم استخر هوشمند همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا با مصرف انرژی کمتر، هزینه‌های مربوطه را کاهش دهید. با استفاده از سیستم هوشمند و تجهیزات مخصوص هوشمند سازی استخر، هزینه‌هایی همچون هزینه برق، آب، گاز و … تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد. سیستم هوشمند سازی استخر با مدیریت بهینه و تنظیمات مختلف باعث کنترل مصرف منابع انرژی می‌شود و به اندازه لازم از این منابع استفاده می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *