Search
Close this search box.

صنعت ساختمان ‌سازی روز به روز در حال پیشرفت می‌باشد و نوآوری‌های مختلفی با هدف ایجاد فضایی بهتر برای زندگی، در این زمینه صورت می‌گیرد. یکی از این نوآوری‌ها ظهور سیستم هوشمند سازی ساختمان و خانه می‌باشد. امکانات خانه هوشمند و سیستم هوشمند سازی ساختمان برای ساکنین رفاه و امنیت بیشتری را فراهم می‌آورد. در این مقاله قصد داریم به بررسی امکانات خانه هوشمند و کاربرد و ویژگی‌های آن‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

هوشمند سازی خانه چیست؟

منظور از هوشمند سازی خانه فقط به معنای استفاده از گجت‌های هوشمند در یک ساختمان مدرن نیست. یک خانه هوشمند ساختمانی است که تمام تجهیزات آن مانند برق و سیستم‌های الکتریکی، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، موتورخانه، درب و پنجره‌ها، دوربین‌های امنیتی و … توسط یک سیستم جامع و یکپارچه مدیریت و کنترل می‌شوند. در خانه هوشمند شما به راحتی می‌توانید همه چیز خانه را از هر جایی که هستید به راحتی کنترل کنید.

امکانات خانه هوشمند

با استفاده از یک سری تجهیزات و سخت افزارها و نرم افزارها، امکاناتی برای خانه هوشمند فراهم می‌شود که موجب آسایش و رفاه بیشتر و صرفه‌جویی در مصرف انرژی و مزایای مختلفی می‌گردد.

1- سیستم روشنایی هوشمند

سیستم نورپردازی و روشنایی خانه هوشمند این قابلیت را دارد که برنامه‌ریزی گردد و سناریوهایی برای آن تعیین شود تا مطابق آن‌ها روشنایی خانه را به صورت خودکار کنترل و مدیریت نماید. همچنین می‌توان با دادن برنامه به سیستم روشنایی هوشمند، با استفاده از تلفن همراه، تبلت و یا لبتاپ و با استفاده از اینترنت و یا امواج رادیویی کنترل سیستم نورپردازی و روشنایی را از راه دور و هرجایی در دست داشت و به راحتی چراغ‌های مکان مورد نظر را روشن یا خاموش کنید یا اینکه مقدار نور را کم و زیاد کنید.

سیستم روشنایی هوشمند به یک پردازنده مرکزی متصل است که این پردازنده به صورت همزمان و با استفاده از اینترنت اشیا، لامپ‌های هوشمند و کلید‌های هوشمند رو به یکدیگر متصل نموده و کانالی برای کاربر ایجاد می‌کند که دسترسی از طریق موبایل یا لپتاپ و امکان کنترل از راه دور را فراهم می‌نماید.

2- سیستم ایمنی هوشمند

یکی دیگر از امکانات خانه هوشمند، سیستم ایمنی هوشمند می‌باشد که از مجموعه تجهیزاتی مانند سنسورها، دوربین‌های مداربسته، قفل‌های پیشرفته و آژیر تشکیل می‌شود و وظیفه حفظ و نگهبانی کردن از ساختمان، اموال و اعضای خانه را بر عهده دارد. با این سیستم می‌توان تردد و رفت و آمد به خانه را کنترل و نظارت نمود. با دادن برنامه، این سیستم می‌تواند به صورت خودکار عمل کند و در صورت بروز مشکل به صاحب خانه اطلاع دهد.

همچنین می‌توانید از راه دور به دوربین‌های مداربسته دسترسی داشته باشید و محوطه و داخل ساختمان را مشاهده نمایید. از دیگر مزایای این سیستم این است که می‌توانید با استفاده از دسترسی و کنترل راه دور، قفل‌های هوشمند خانه را کنترل نمایید و برای مواقعی که در منزل حضور ندارید، می‌توانید برای فرد مورد نظر خود، از راه دور درب‌ها را باز و بسته نمایید.

خانه هوشمند

3- سیستم اعلام حریق هوشمند

سیستم اعلام حریق مجموعه‌ای از تجهیزات است که برای آشکارسازی علائم حریق و هشدار دادن از طریق تجهیزات شنیداری و دیداری در زمانی که دود، آتش، مونوکسید کربن و یا دیگر علائم حریق بوجود می‌آید، استفاده می‌شود. امروزه از سیستم‌های اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان‌ها و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می‌شود تا خسارت‌های مالی و جانی ناشی از حریق را به حداقل برسانند.

این سیستم با استفاده از سنسورهای مختلفی که در بخش‌های مختلف خانه هوشمند قرار می‌گیرند، اطلاعات لازم را بدست می‌آورند و در زمان بروز علائم خطر، واکنش نشان می‌دهند. این واکنش‌ها به صورت‌های مختلف می‌باشند از جمله اعلام هشدار به مالک خانه، اعلام هشدار به مراکز مرتبط مثل آتش نشانی و اورژانس، به صدا درآمدن آژیر و زنگ خطر و فعال نمودن سیستم‌های اطفاء حریق مانند آب پاش.

4- سیستم صوتی و تصویری هوشمند

یکی دیگر از امکانات کاربردی خانه هوشمند سیستم صوتی و تصویری هوشمند می‌باشد که از طریق آن می‌توانید کنترل سیستم‌های صوتی و تصویری و یا تجهیزات تکمیل کننده آن را به عهده بگیرید. با استفاده از سیستم صوتی هوشمند، امکان پخش موزیک‌های متفاوت در نقاط مختلف ساختمان وجود دارد و یا با کمک این سیستم صوتی هوشمند بسیار پیشرفته می‌توان از بالاترین سطح کیفی صدا و تصویر بهره برد.

همچنین می‌توان با استفاده از این سیستم و فرمان‌های صوتی، دیگر بخش‌های خانه هوشمند را کنترل نمایید. برای مثال می‌توانید سیستم روشنایی هوشمند را به سیستم صوتی هوشمند مرتبط کنید و با دادن فرمان‌های صوتی خاموش و روشن شدن لامپ‌ها را کنترل و مدیریت نمایید.

همچنین با استفاده از سیستم صوتی و تصویری هوشمند می‌توانید به تلویزیون‌های داخل خانه با دادن برنامه‌های مختلف و یا با استفاده از فرمان‌های صوتی و یا از طریق مانیتور لمسی، ریموت کنترل، موبایل، تبلت و… دسترسی راحتی داشته باشید.

5- سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند

با استفاده از تجهیزات مخصوص و سنسورهای لازم می‌توانید سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند داشته باشید. هدف این سیستم تنظیم تهویه و دمای مناسب برای بخش‌های مختلف ساختمان می‌باشد. می‌توانید با دادن برنامه، عملکرد این سیستم را به صورت خودکار دربیاورید و یا با استفاده از پنل‌های هوشمند و یا موبایل و تبلت آن را کنترل و مدیریت نمایید.

برای مثال یکی از کاربردهای سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند در مواقعی می‌باشد که در منزل حضور ندارید و قبل از رسیدن به منزل می‌توانید از راه دور دمای هوای خانه را تنظیم نمایید. سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند یکی از امکانات مهم خانه هوشمند می‌باشد که استفاده از آن تاثیر بسیار زیادی بر صرفه‌جویی منابع انرژی و کاهش هزینه‌های مصرفی و نگهداری و تعمیرات دارد.

6- سیستم آبیاری هوشمند

با استفاده از سیستم آبیاری هوشمند می‌توانید آبیاری محوطه و گیاهان و باغچه‌های حیاط و یا گیاهان آپارتمانی را کنترل و مدیریت نمایید. سیستم آبیاری هوشمند مجهز به سنسورهایی است که این حسگرها به فاکتورهایی از قبیل دما و رطوبت حساس هستند. حسگرها به صورت دقیق اطلاعات مربوط به رطوبت و دما را جمع‌آوری می‌کنند و در اختیار سیستم قرار می‌دهند.

سیستم آبیاری هوشمند، سیستمی پیشرفته مبتنی بر اینترنت اشیا است که با برنامه‌ریزی و با توجه به نیاز زمین و گیاه و درنظر گرفتن عواملی همچون شرایط آب و هوایی، دما و رطوبت، به طور خودکار اقدام به آبیاری می‌کند. مهمترین مزیت سیستم آبیاری هوشمند این است که می‌توان از طریق تلفن‌های هوشمند، کامپیوتر، لپ تاپ و تبلت آبیاری را از دور کنترل کرد. این سیستم قابلیت نصب روی انواع موتورهای آب، انواع سیستم های مه پاش، موتورهای کف کش، شیرهای برقی، پمپ های آبیاری تک فاز و سه فاز، پمپ‌های آب استخر، اسپلیت‌ها و… را دارد.

سخن پایانی

امکانات خانه هوشمند باعث آرامش و امنیت بیشتر می‌شوند و زندگی را برای ساکنین خانه یا ساختمان هوشمند راحت‌تر و آسان‌تر می‌کنند. امروزه با پیشرفت سیستم‌های هوشمند سازی ساختمان امکانات بیشتری نیز فراهم شده است که هرکدام کاربرد و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. با توجه به سطح هوشمند سازی ساختمان تعداد امکانات نیز مشخص می‌شوند. هرچقدر سطح هوشمند سازی پیشرفته‌تر و لوکس‌تر باشد، قطعا امکانات بیشتری در اختیار ساکنین ساختمان قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *