Search
Close this search box.

با زیاد شدن جمعیت به مرور زمان به همان اندازه نیز خودروهای موجود افزایش پیدا می‌کنند و همین امر باعث خواهد شد تا دسترسی به جای پارک تبدیل به یکی از معضلات اصلی شود و مشکلاتی نظیر آلودگی، ترافیک، صف‌های طولانی و هدر رفت زمان پدید آید. ظهور سیستم‌های هوشمند سازی ساختمان و استفاده از پارکینگ هوشمند، یک راه حل مناسب برای رفع این معضلات و کم کردن مشکلات می‌باشد. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که پارکینگ هوشمند چیست و چگونه کار می‌کند؟ تا انتها با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم سیستم هوشمند سازی پارکینگ، مزایا و ویژگی‌های آن را بررسی نماییم.

سیستم هوشمند پارکینگ

سیستم هوشمند سازی پارکینگ یا پارکینگ هوشمند و مکانیزه یک راه‌حل تشکیل شده از تجهیزات مختلف (پردازنده‌ها، سنسورها، دوربین‌ها و شمارش‌گرها) است که با استراتژی و ترکیب تکنولوژی و نوآوری انسانی تلاش می‌کند که استفاده از منابعی مانند فضا، زمان و سوخت را به حداقل رسانده و جای پارک بهینه و سریع‌تری را برای اتومبیل‌ها فراهم کند.

سیستم هوشمند پارکینگ به آگاهی کامل و دقیق از تعداد خودروهای موجود در پارکینگ، افزایش امنیت خودروها، کنترل تردد، مدیریت ورود و خروج، پیدا نمودن راحت‌تر و سریعتر فضای خالی، کنترل سیستم روشنایی، کاهش میزان نیروی انسانی و سهولت دریافت هزینه‌ها به‌ صورت خودکار و … کمک می‌کند.

تجهیزات پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند جزیی از سیستم هوشمندسازی ساختمان می‌باشد که اجزای آن به طور کلی شامل سه بخش کنترلر مرکزی یا همان پردازنده، سنسورها و عملگراها می‌شود که هرکدام وظایف مشخصی دارند. سنسورها اطلاعات لازم را به پردازنده مرکزی ارسال نموده و پردازنده اطلاعات را بررسی می‌کند و دستورات اجرایی را برای عملگراها می‌فرستد و عملگراها دستورات را اجرا می‌نمایند.
حال سخت افزارها و تجهیزاتی که برای این بخش‌ها لازم است به دو دسته محوطه داخلی و گیت‌های ورودی و خروجی، تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام از آن‌ها امکانات به خصوصی را دارند.

پارکینگ هوشمند

1. تجهیزات محوطه داخلی پارکینگ هوشمند

در داخل محوطه پارکینگ تجهیزاتی نصب می‌شود که ضمن مدیریت محوطه داخلی پارکینگ، اطلاعات لازم را برای بخش کنترل مرکزی و رانندگان خودروها ارسال می‌کنند. این تجهیزات عبارتند از:

● تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی در طبقات پارکینگ:

اطلاعات این نمایشگرها و تابلوها به صورت مداوم از طریق شبکه به روزرسانی می¬شود و وظیفه این بخش راهنمایی خودروهای ورودی به نزدیک¬ترین جای خالی پارک از طریق بهینه‌ترین مسیر و همچنین نشان دادن مسیرهای خروج می‌باشد.

● حسگرها (سنسورها):

سنسورها اطلاعات لازم را برای رانندگان و بخش کنترل مرکزی ارسال می‌کنند. برای مثال این سنسور‌ها در قسمت فوقانی محل پارک خودروها نصب می¬شوند و وضعیت پر یا خالی بودن و رزرو فضا را نشان می‌دهند. همچنین می‌توان از این سنسورها برای تعیین فضای پارک برای خودروهای خاص (جانبازان و معلولین) استفاده نمود.

● سیستم روشنایی و تهویه هوا:

در پارکینگ هوشمند می‌توان سیستم‌های روشنایی و تهویه هوا را در جهت صرفه جویی انرژی و همچنین زیباسازی محیط پارکینگ به کار برد. برای مثال می‌توان از سیستم هوشمند تهویه هوا برای خارج کردن دود و هوای آلوده استفاده نمود. یا می‌توان سیستم روشنایی اتومات را به صورتی درنظر گرفت که هنگام ورود خودرو به محل پارک و یا حضور افراد در مسیرها و راه پله‌ها به طور خودکار سیستم روشنایی و نورپردازی‌ها فعال شوند.

● پارکینگ برای تخلیه‌ بار:

در پارکینگ هوشمند می‌توان قسمت تخلیه بار را با تجهیزات مختلفی مثل آسانسور یا وسایل حمل بار، تجهیزات اندازه گیری مقدار بار و … مدیریت نمود.

● مجموعه‌ی راه‌بندهای راهنمایی و امنیتی:

برای حفظ نظم و امنیت در محوطه داخلی از راه‌بندهایی استفاده می‌شود که بخش‌های مجاز و غیرمجاز برای پارک خوردرو و یا تردد را مشخص می‌کنند.

● دوربین‌های مدار بسته:

استفاده از دوربین‌های مدار بسته در محوطه داخلی پارکینگ برای حفظ امنیت و آگاهی از بخش‌های مختلف می‌باشد. اگر فعالیت غیرمجاز و یا اتفاق غیرمنتظره‌ای در محوطه داخلی پارکینگ صورت بگیرد تصاویر آن از طریق دوربین‌ها به بخش کنترل و مدیریت و نگهبانی ارسال می‌شود.

● سیستم ایمنی آتش سوزی:

وجود سیستم‌های اطفای حریق هوشمند و خودکار در پارکینگ‌های هوشمند از ملزومات اصلی می‌باشد تا در مواقع ضروری بتوانند به صورت اتومات فعال شوند و به مراجع ذیصلاح هشدارهای لازم را ارسال و از اتفاقات ناگوار جلوگیری نمایند.

2. تجهیزات گیت‌های ورودی و خروجی پارکینگ هوشمند

در قسمت ورودی و خروجی تجهیزاتی نصب می‌شود که تردد خودروها، دریافت هزینه‌ها، اطلاعات خودروها و رانندگان و … را کنترل و مدیریت می‌کنند. این تجهیزات شامل موارد زیر می‌باشند:

● نمایشگر ورودی پارکینگ:

این نمایشگر نشان‌دهنده وضعیت پارکینگ و میزان ظرفیت آن و همچنین تعداد طبقات و محل‌های پارک مخصوص می‌باشد.

● دستگاه خودکار صدور کارت پارکینگ:

این دستگاه در قسمت ورودی پارکینگ هوشمند نصب گردیده و وظیفه صدور خودکار کارت‌های پارکینگ را بر عهده دارد . بدین ترتیب که راننده در زمان ورود کلید دستگاه را فشار داده و کارت کد‌گذاری شده به صورت خودکار تحویل می‌گردد.

● دستگاه خودکار دریافت کارت پارکینگ:

این دستگاه در قسمت خروجی پارکینگ هوشمند نصب گردیده و وظیفه دریافت خودکار کارت‌های پارکینگ را بر عهده دارد . بدین ترتیب که راننده در زمان خروج کارت پارکینگی که در اختیار دارد را در شیاری که برای دریافت کارت در این دستگاه تعبیه شده است قرار داده و دستگاه کارت را دریافت نموده و در بانک کارت خود نگهداری می‌نماید .

● دستگاه پلاک خوان خودرو پارکینگ:

این تجهیزات در قسمت‌های ورودی و خروجی پارکینگ هوشمند نصب گردیده و در زمان ورود و خروج خودرو پلاک و اطلاعات مربوط به آن را ثبت می‌نماید.

● سنسور شمارش خودرو پارکینگ:

این سنسور و سیستم شمارشگر، تعداد خودروهای ورودی و خروجی را محاسبه نموده و اطلاعات لازم برای مشخص نمودن فضاهای خالی پارکینگ را به بخش کنترل مرکزی ارسال نموده و همچنین از طریق نمایشگرها برای رانندگان نشان می‌دهد.

پارکینگ هوشمند

مزایای سیستم هوشمندسازی پارکینگ

استفاده از سیستم هوشمند مدیریت پارکینگ، مزایای قابل توجهی هم برای رانندگان و هم برای ساختمان‌ها و اماکنی که از پارکینگ هوشمند استفاده می‌کنند، دارد. از مهم‌ترین این مزایا می‌توان موارد زیر را نام برد:

1. صرفه‌جویی در منابع انرژی
2. کاهش هزینه‌های عملیاتی و نگهداری پارکینگ و افزایش درآمد
3. دسترسی سریع راننده به نخستین جای پارک در کوتاه‌ترین زمان و مسیر ممکن
4. کاهش ازدحام و راه‌بندان و در نتیجه کاهش آلودگی در فضای پارکینگ
5. افزایش امنیت پارکینگ با ثبت زمان ورود و خروج هر خودرو، پلاک خودرو و …
6. ایجاد آرامش و آسایش برای افراد و صرفه‌جویی در زمان

قیمت هوشمند سازی پارکینگ

قیمت ساخت یک پارکینگ هوشمند با توجه به نوع تکنولوژی و سیستم مورد استفاده، تجهیزات به کار رفته، وسعت پارکینگ، ظرفیت و دیگر عوامل و شرایط محیطی متفاوت می‌باشد. هزینه ابتدایی ساخت پارکینگ هوشمند بالا است، اما در ادامه با استفاده از این سیستم هزینه‌های مختلف مثل هزینه نگهداری، هزینه منابع انرژی و هزینه نیروی انسانی بسیار کاهش می‌یابد.

سخن پایانی

دنیای امروز با سرعت زیادی در حال پیشرفت در زمینه‌های مختلف می‌باشد و اجزا و بخش‌های آن با تکنولوژی و فناوری دخیل شده‌اند و تاثیرات زیادی بر روند زندگی ما گذاشته‌اند و انجام بسیاری از کارها راحت‌تر از آن چیزی هستند که می‌توانستند باشند. هوشمند سازی ساختمان‌ها و پارکینگ هوشمند نمونه‌ای از این پیشرفت‌ها به حساب می‌آید که مزایای خاصی برای ما دارد. به همین علت در آینده‌ای نزدیک در بسیاری از مکان‌های تجاری، اداری، ساختمان‌های مسکونی و ساختمان‌های مختلف دیگر نیز شاهد استفاده از این پارکینگ‌ها خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *